Krakonoš a lyžníci

Zadání výroby této 3D tištěné trofeje bylo: "Chtěli bychom postavu Krakonoše z filmu Krakonoš a lyžníci, stejnou jako je na obrázku".

 

Popravdě, výroba této trofeje byla zatím největší výzva, neboť zde bylo několik nových technik, které jsem předtím nikdy nezkoušel.

Tou největší byla kompletní tvorba postavy dle obrázků ve vcelku komplikované póze (složité bylo především namodelovat ruce tak, aby do nich bylo možné na konci celého procesu vsadit opravdovou větvičku jako hůl). Modelování tedy zabralo poměrně dost času, ale zadařilo se a naučil jsem tím mnoho nových praktických věcí.

K tisku byly použity 2 typy tisku. Hlava s kloboukem byla vytištěna na SLA tiskárně  PRUSA SL1S kvůli zachování detailů obličeje a vousů. Zbytek Krakonoše byl vytištěn na klasické FDM tiskárně MK3S+. Zbytek těla byl rozdělen kvůli snadnějšímu tisku na několik dílů, poté slepen a vytmelen. Po slepení bylo na řadě barvení, vše bylo prvně nastříkáno základovou barvou a pak vše hezky akrylovými barvami ručně namalováno. Po zaschnutí barev byla do ruky vsazena a přilepena větvička soužící jako odrazová hůl a po té vše zalakováno několika vrstvami lesklého laku.

Další výzva byla, z čeho udělat podstavec, protože namodelovat věrně sníh není uplně snadné. Řekl jsem si, že bude rychlejší vzít to do vlastních rukou a z bloku polystyrenu pomocí pájky s nažhaveným drátem vyřezat tvary napodobující sněhovou závěj. Vytvarovaný polystyren byl poté pokryt směsí sody, bílé akrylové barvy a Herkulesu pro získání struktury a barvy sněhu.

Po zaschnutí a vytvrzení sněhu byl krakonoš pomocí několika zamaskovaných šroubů pevně spojen se sněhovou pokrývkou. 

Už stačilo trofej pouze pečlivě zabalit , aby při přepravě nedošlo k její poškození a byla odeslána klientovi.

 

 

 

Zpět do obchodu