Český koloběžkový pohár 2023

Spolek koloběžkářů z Mohelnice zaslal poptávku na tvorbu trofeje pro Český kolobežkový pohár 2023.

 

Byl zaslán obrázek s návrhem, zda by bylo možné vytisknout takovouto trofej/pohár.

 

 

Po vzájemné domluvě mi bylo umožněno trofej zjednodušit a dát ji elegantnější a čistší vzhled.

 

 

K výrobě finální verze trofeje byly použity 2 typy 3D tiskáten (FDM Prusa MK3S+ a SLS tiskárna Prusa SL1S).

Podstavec ve tvaru republiky byl vyhotoven na FDM tiskárně z mramorového PLA filamentu, který hezky imituje jemnozrnný mramor. Další část trofeje, vyrobena na FDM tiskárně je základna pro koloběžkáře, jež má napodobovat štěrkovou cestu. Jeho povrch byl natřen lepidlem a posypán jemným pískem a poté zastříkán černou barvou, takže vypadá skutečně jako štěrková cesta.

Podstavec byl po vytisknutí vyplněn jemným pískem pro získání váhy a zazátkován špuntem, který byl zamaskován do nožičky s filcem.

Samotný koloběžkář a nápis byl vytisknut na pryskiřicové tiskárně Prusa SL1S pro získání drobných detailů jako například záhybů oblečení, brýle ale především obličeje.

Tyto části byly pečlivě obroušeny do hladka, zakytované dirky po podpěrách z tisku, nastříkány základovou barvou a poté barevným zlatým sprejem, který byl ještě zasprejován několika vrstvami lesklého bezkarvého laku, který ochraní trofej proti poškrábání a zajistí její lesk.

Stejným způsobem byl vytisknut nápis ČESKÝ KOLOBĚŽKOVÝ POHÁR 2023, který byl po barvení a lakování vsazen do "štěrkové cesty".

Přilepeného koloběžkáře k cestě už jen stačilo vsunout po podstavce, ve kterém byly udělány otvory k tomu určené.

Tím trofej nabyla zkompletována.

 

S finálním výsledkem jsem velmi spokojený a věřím, že se nelíbí pouze mě :)

 

Zpět do obchodu