Patníčky pro Běchovice - Praha

Běžecký závod z Běchovic do Prahy je nejstarším nepřerušeným běžeckým závodem v Evropě. 127 let jeho trvání nepřerušily ani dvě světové války. Již tradičně se závod staruje od silničního patníku č. 13 a je považován za symbol tohoto závodu.

V předešlých ročnících si organizátoři pro nejlepší běžce připravují právě tento patník jako trofej v několika provedeních jako například odlité z bronzu nebo broušeného skla.

Při přípravách letošního ročníku jsem byl požádán, zda bych tento patník nevyrobil pomocí 3D tisku.

Byl mi zaslán vzor právě bronzového patníku společně s fotkou reálného patníku dle kterého jsem vyhotovil 3D model patníku .

  

Požadavek zněl vyhotovit 3 patníky pro Týmový závod ve velikosti 8x8x20cm a 12 kusů velikosti 6x6x15cm pro závod štafet a zakomponovat do nich odpovídající štítky s názvem závodu.

 

Patníčky byly kompletně vytisknuty na FDM tiskárně Prusa i3 MK3S+ pouze s tím, že na štítky byla použita manší tryska pro získání lepších detailů nápisu.

Z výrobního hlediska jsem se rozhodl rozdělit patníček na 2 části, neboť jsem je chtěl vylít sádrou pro získání hmotnosti a bylo tak snadnější zamaskovat licí otvory.

Ještě před finálním slepením patníčků proběhlo několik kol lakování, malování a maskování tiskových vrstev směsí lepidla, akrylové barvy a pudru. Po získání správněho základového podkladu přišlo na řadu ruční vybarvení siluet běžců na zlato, stříbrno a bronzovo a číslo 13 červeně.

Následovala kompletace částí a konečně slepení. Na dílech byly předpřipraveny otvory na kolíky, aby do sebe oba díly hezky zapadli a nemusel jsem trefovat každý kus zvlášť. Když bylo lepidlo zaschnuté, tak byla malá spára mezi dily ještě vytmelena a přetřena červenou barvou a tím byla hezky zamaskována.

Následovalo už jen nalepení malých filcíků na spodek trofejí.

 

 

 

Zpět do obchodu