Co je G-code?

Co je to ten G-kód?

 

Velmi zjednodušeně lze říci, že G-kód je strojový jazyk, kterým se řídí chod nejen obráběcích strojů, jako jsou frézky a soustruhy, ale je využíván i pro aditivní výrobu na 3D tiskárnách či u laserových a vodních řezacích strojů.

V tomto případě se budeme soustředit na aditivní výrobu 3D tiskem.

 

Co ZNAMENÁ aditivní výroba?

 

Aditivní výroba je opak obrábění, kde je z prvotního kusu materiálu postupně odebíráno, dokud nevznikne požadovaný objekt. Během aditivní výroby je naopak materiál vrstvu po vrstvě přidáván až do finální podoby objektu.

  

 

Využití G-kódu u 3D tiskáren

 

G kód je u 3D tiskáren zcela zásadní, neboť jsou v něm obsaženy veškeré informace potřebné pro vytvoření 3D objektu.

Pro snadnější představu, pokud chcete vytisknout jakýkoli 3D objekt, je nutné mít jeho digitální podobu, tedy 3D model, který se následně nahraje do programu, takzvaného “sliceru”, kde je objekt rozdělen na tenké horizontální plátky (vrstvy). Ze vstupních informací např. výška vrstvy, rychlost tisku, teplota trysky apod. je vytvořen právě G kód, který obsahuje všechny potřebné údaje pro zhotovení objektu.

 

 

G-KÓD V AKCI

Po jeho nahrání do zařízení se zahájí tisk a právě tento kód řídí přesný chod tiskárny a přesně definuje jednotlivé pohyby tiskové hlavy. Určí tedy, kdy a kde má hlava být, jak rychle se má pohybovat, kolik má přidat materiálu, jakou má mít teplotu, apod. Po dokončení první vrstvy se posune tisková hlava o jednu vrstvu výše a celý proces se opakuje. Tímto postupným vrstvením vznikne celý 3D objekt.

  

VŠE CO VÁS NAPADNE, CELÝ SVĚT, JDE ZHMOTNIT V G-KÓDU

 

 

Záznamy nebyly nalezeny...

Zpět do obchodu